Nikdo nemůže ignorovat naléhavou potřebu snížit naši globální ekologickou stopu. Klimatické změny, intenzivní produkce potravin, škodlivé emise – abychom jmenovali alespoň některé – roste také povědomí o vlivu naší společnosti, našich zákazníků a dokonce i spotřebitelů na to vše.
To je důvod, proč se Puratos pustil do ambiciózního programu „Mise na Mars“, ve kterém si představujeme budoucí kolonisty na Marsu, kteří mají přístup ke zdravým a výživným pekařským výrobkům. Zahrnuje vytvoření špičkového výzkumného programu a FoodTech centra PuraDome využívající nejdrsnější podmínky planety Mars jako naši mimořádnou inspiraci.
Věříme, že naše objevy během tohoto experimentu povedou k úžasným, inovativním aplikacím a pomohou nám i v budoucnu poskytovat zdravé, výživné a chutné potraviny pro život na Zemi. Prostřednictvím převratné vědy a nových technologií pomůžeme našim zákazníkům růst jejich podnikání udržitelnějším způsobem tím, že budeme mít celkově pozitivní dopad na celý výrobní řetězec pekařských, cukrářských a čokoládových výrobků.
Aby se spojily různé oblasti znalostí a odbornosti, bylo s několika partnery vytvořeno konsorcium SpaceBakery. Má celkové financování přes 6,3 milionu eur, včetně dotace 4,5 milionu eur od vlámské vlády. Konsorcium zkoumá, jak dále zlepšit ekologickou stopu pěstování pšenice a efektivní využití energie k výrobě chleba dnes, a také zítra v náročnějších prostředích, a přitom nikdy nedělat kompromisy v oblasti nutričních, zdravých a chutných potravin.
Prostředí Marsu, naše inspirace, je velmi odlišné od toho našeho. Žádný kyslík, vysoké koncentrace oxidu uhličitého, průměrná denní teplota -60 °C a prašné bouře nejsou ty správné podmínky pro pěstování plodin nebo pečení chleba. Zkoumáme tedy, jak efektivně pěstovat obilí v hermeticky uzavřených a plně kontrolovaných prostředích. V praxi náš výzkum probíhá ve čtyřech spojených kontejnerech umístěných v PuraDome, ve kterých lze přizpůsobit klima tak, aby bylo vhodné pro růst plodin, s optimálním využitím zdrojů. Zde je přehled toho, co se děje v jednotlivých kontejnerech:
Pěstování pšenice s menším množstvím vody
S menším množstvím dešťů a větším suchem je spotřeba vody pod tlakem. S naším hermeticky uzavřeným systémem a vertikálním zemědělstvím věříme, že budeme schopni vypěstovat pšenici pouze se zlomkem obvykle požadované vody. Tato technologie by mohla být také použita v hustě obydlených oblastech Země, kde není vždy k dispozici zemědělská půda, nebo v oblastech s extrémními teplotami.
Nižší spotřeba dusíku a hnojiv (10x účinnější)
Zemědělci dnes na svých polích aplikují živiny ve formě hnojiv, která dodávají plodinám potřebný dusík a fosfor. Pokud však nejsou dusík a fosfor rostoucími rostlinami plně využity, mohou se z polí ztrácet a negativně ovlivnit kvalitu ovzduší a vody. Věříme, že můžeme být 10x efektivnější a snížit spotřebu dusíku a dalších hnojiv.
Rychlejší časy sklizně a vyšší výnos (5-6x na stejném místě)
Ve vesmírné pekárně budeme schopni zkoumat a optimalizovat podmínky růstu rostlin. To by mohlo vést k rychlejší sklizni, vyššímu výnosu a kvalitnější plodině s efektivnějším využitím živin a bez ztrát způsobených hmyzem nebo rostlinnými patogeny.
Testování nově vznikajících plodin
Aby byl chléb výživnější a rozmanitější, prozkoumáme možnosti nových, nově vznikajících plodin. Více znalostí o těchto rostlinách, které mohou růst v extrémních podmínkách, by mohlo pomoci zlepšit chléb vyrobený z místních plodin v Africe a dalších regionech.
Opylování pomocí nano dronů
Pšenice se sama reprodukuje pouze pomocí větru, což je snadné nasimulovat v uzavřeném prostředí. Ale vlnová délka světla v kontejnerech znemožňuje včelám vidět barvy a najít pyl v kvetoucích plodinách. Proto se podíváme na využití nano dronů k opylování. Jsme si jisti, že včely nikdy nevyhynou, protože by to mohlo znamenat konec lidstva, ale možná by technologie nano dronů mohla pomoci našim včelám přežít v budoucnu.
Optimalizace spotřeby energie
Abychom využili energii co nejefektivnějším způsobem, prozkoumáme potenciál pečení chleba pomocí mikrovlnné technologie a ohmického ohřevu. Prozkoumáme, jak znovu využít vedlejší produkty, které vytváříme, jako je sláma, plevy a otruby, abychom eliminovali odpad a přispěli k oběhovému hospodářství s neustálým využíváním zdrojů.
Náš koncept "Zdraví a pohoda" se skládá z 10 stavebních bloků. Zatímco oblast "zdraví" je vědecky podložena, "pohoda" souvisí se subjektivním vnímáním spotřebitelů v oblasti toho, jaké vlastnosti potravin jsou pro lidské tělo prospěšnější.
My v Puratos víme, jak důležité je dobře se starat o naši planetu. Redukujeme, znovu používáme a recyklujeme co nejvíce můžeme a zavázali jsme se, že pomůžeme zachovat naše lesy a biologickou rozmanitost. Navíc je naším cílem zodpovědné získávání všech našich ingrediencí a zajištění minimálního dopadu na planetu Zemi.